Michał Nowicki

Ogrody przydomowe

Zaczynając pracę nad projektem, szukamy inspiracji, która zadecyduje o stylu oraz przeznaczeniu ogrodu. Po znalezieniu odpowiedniego tematu ogrodu tworzymy wizję miejsca optymalnego zarówno dla właścicieli, jak i dla roślin.  Specyfika ogrodu przydomowego polega pro_przydomowe2na tym, że istniejąca roślinność ma służyć ludziom na wiele sposobów i tylko wydobycie każdego z nich sprawi, że kawałek terenu wokół domu stanie się naszym rajem na ziemi.

Prawdziwy ogród to miejsce stale żyjące, zmieniające się wraz ze zmianą pór roku, miejsce, w którym rośliny, zwierzęta i ludzie wzajemnie się uzupełniają czerpiąc z tego obopólne korzyści. Patrząc z zewnątrz miejsce to harmonijnie łączy się z krajobrazem, nie naruszając jego naturalnego przebiegu.
Realizując tę wizję, opieramy się przede wszystkim na doborze gatunkowym, który to decyduje o charakterze ogrodu. Gramy barwą, zapachem, pokrojem, strukturą roślin, tworząc z nich kompozycje nacechowane lekkością, wykwintnością, spokojem czy szaleństwem. Nie bez znaczenia pozostają towarzyszące elementy ogrodu jak układy wodne, punkty uwagi czy meble ogrodowe - to one nadają charakter założeniu oraz zapewniają jego użytkownikom wszelkich przyjemności i udogodnień. Wszystkie te połączenia tworzą nam styl ogrodu oraz decydują o jego niepowtarzalności i indywidualności. Tylko mądre połączenie elementów roślinnych, wszelkich dodatków i idei w jedną całość zaowocuje nam stworzeniem ogrodu będącego fragmentem naszego raju na ziemi, miejsca, do którego z utęsknieniem będziemy wracać po ciężkim dniu, miejsca, które zapewni nam codzienne obcowanie z żywą naturą.